עבור לתוכן
 • אינטרנט וטכנולוגיה

  Valve בצרות! תביעת ענק הולכת לשנות את פני עולם הגיימינג

  המצב הולך להשתנות, וכנראה גם המחיר!

  תביעה שהוגשה מוקדם יותר השבוע מאשימה את "Valve" בכך שהיא משתמשת בשיטה היעילה שלה בשוק משחקי המחשב כדי לאלץ מפתחים למכור את המשחקים שלהם לכל חברות המשחקים השונות באותו מחיר שהם מוצעים ב־Steam. בהסכם ההפצה של סטים, כשחברה של משחק משווקת משחק לסטים, התנאים חייבים להיות לטובתה של סטים, זאת אומרת שחברות אחרות שמשווקות את אותו המשחק אינן יכולות להתחרות במחיר ולכן הן חסרות תועלת לעומת סטים. סעיף המכונה "האומות המועדפות ביותר" (MFN) חוק שקובע שמפתחים לא יכולים להציע משחקים במחיר נמוך יותר בפלטפורמות יריבות, המפתחים שומרים על החוק לאבד את הגישה ל־Steam שהיא בדרך כלל המפיצה המקוונת הגדולה ביותר של משחקי מחשב בעולם. בגלל סעיף "MFN" נאמר בתביעה "פלטפורמות אחרות אינן מסוגלות להתחרות במחיר, ובכך מבודדות את פלטפורמת Steam מתחרות."
  image.png.88c3250c29662a2eeaa004325e2c2771.png

  התביעה מבקשת לפסוק כי סעיף ה־"MFN" של "Steam" "הוא נגד תחרות, מהווה מונופול לא חוקי ותחזוקת מונופול" (מונופול-השתלטות גמורה). לא ברור מדוע התביעה מציגה חברות נוספות כמו "CD Projekt" "Ubisoft" "kChamp Games" "Rust LLC"  ועוד כמה אולפנים כנתבעים משותפים, תוך אי הכללה של כל האחרים שהסכימו להסכם ההפצה של "Steam" אך החברה "Devolver" ציינה כי היא נערכה להילחם גם בתביעה בבית המשפט. נציגת "Devolver" סטפני טינסלי, בהצהרה."ה־MFN גם מעכב חדשנות ומדכא תפוקה, מכיוון שהוא משמש מחסום כניסה מלאכותי על ידי פלטפורמות יריבות פוטנציאליות וככל שמחירים גבוהים יותר מובילים להפחתת מכירות של משחקי מחשב".
  טענות וביקורות אלה נגד Steam בהחלט אינן חדשות. למעשה, ב־PC Gamer צוין כי התביעה ציטטה ציוץ משנת 2019 של מנכ"ל Epic Games, טים סוויני, שטען כי ל־Steam יש "כוח וטו על המחירים".

   image.png.17d746752cb9866803df624aaca28148.png

  כל אחד מהחברות נכתבו בחוזה שלא כדין או בשילוב בכדי לרסן את הסחר באופן בלתי סביר בניגוד לסעיף 1 לחוק "Sherman" (חוק שרמן מוציא מחוץ לחוק כל חוזה, חוק כל מונופול, ניסיון למונופול, או מזימה). בכך שהסכימו במסגרת ה־MFN של Steam כי מפתחי המשחק הנאשמים לא ימכרו את מוצרי משחק המחשב שלהם באמצעות פלטפורמות מתחרות במחיר נמוך ממה שהציעו פעם "Valve". צוין בתביעה “ללא החוק מתאפשר לחברות להציע לקונים תנאים יותר טובים שיפיקו רווחים גדולים שיצמצמו מנגד את הרווחים של steam נכתב בתביעה. בגלל ה־MFN של Steam, על מפתחי המשחקים לתת דין וחשבון על העמלות העל-תחרותיות של פלטפורמת Steam ואינם יכולים להוריד במחיר בפלטפורמות יריבות".

  יהיה מעניין לראות אם תביעה זו הולכת לכל מקום משום שהיא עשויה להשפיע על הסכום שאנו כצרכנים ממוצעים משלמים עבור משחקי המחשב שלנו. 

  alex_c

  תחביבים:
  המוטו שלי לחיים:

  הודעה פרטית כתבות שכתבתי

  עדיין לא נוספו תגובות.  התחבר או הרשם על מנת להגיב.

  עליך להיות משתמש רשום על מנת להגיב

  צור חשבון

  צור חשבון חדש בקהילה בקלי קלות.

  רישום חשבון חדש

  התחבר

  משתמש קיים? התחבר.

  התחבר עכשיו
×
×
 • צור חדש...